המרצים שלנו – שרון אלה, עיצוב פנים

המרצים שלנו – שרון אלה, עיצוב פנים

מאת: נטע הררי

מקצוע/השכלה: מעצבת פנים

היכן רכשת את השכלתך: סיימתי את לימודי העיצוב פנים לפני 18 שנים במכללת אורט בירושלים. אז קראו לזה עיצוב ואדריכלות פנים (: והלימודים ארכו 3 שנים ונגררו לעוד חצי שנה של הגשות. זה היה המקום הראשון, (אולי למעט המכון הטכנולוגי, אם אינני טועה), ללמוד עיצוב פנים.

שרון אלה (4)Bמרצה לקורסאובייקט חלל שנה ג' , סדנת עיצוב שנה א' , סדנת חומרים – קורס בחירה.

מס' שנים שאת/ה מרצה ב-HITזאת השנה השניה.

ספר/י קצת על עצמך:

נתחיל מהדבר החשוב בחיי, בנותיי. אני אמא ל-2 בנות מיוחדות ואהובות, בנות 12 ו-9. נולדתי בירושלים של שנות ה-70, ואני רואה בתקופת ילדותי בה צמחתי בעיר מעניינת ומורכבת, חלק מאוד חשוב בהתפתחות שלי כאדם בוגר.

מעצבת פנים בהכשרתי אבל עסקתי במהלך השנים בהרבה תחומי יצירה נוספים ולא רק. עסקתי בעיצוב טקסטיל ואופנה, עיצוב מוצר, למידה של שיטות טיפול אלטרנטיביות שונות כמו ביואורגונומי, יוגה, ועוד, ולתקופות טיפול באנשים. כמובן שמתלווים לכל אלה, מחקר ולמידה אינסופיים עצמאיים בעבודה עם התמקדות בחומרים בעולם העיצוב והאדריכלות. על אף שהעשרתי את עצמי בלימודים בתחומי עניין שונים, יכולה להגדיר את עצמי כאוטודידאקטית. מלאה סקרנות ותשוקה, לחקור, ללמוד ולהעשיר את עצמי באופן עצמאי, כל הזמן, וכמעט כל יום. מתרגלת יוגה הרבה שנים ותופסת את התרגול כדרך מחשבה וחיים. תלמידיי יודעים שאני מייצרת קישורים רבים בין תרגול יוגה מנטלית רגשית, לבין הנחיות וליווי שלי את הסטודנטים במהלך הלימודים. למרות היותי ירושלמית, אני חובבת ים. מטיילת עם קארוואן שיש ברשות משפחתי ומחנה אותו במשך הקיץ בחוף הים וכך מצליחה לחוות את הים ואת החיים בקרבת הים כחוויה עמוקה ומרגיעה. חוץ מזה, נעלמת בקריאת ספר לעולם אחר, מאוד אוהבת לקרוא, לרקוד, וכמובן להקשיב למוסיקה והרבה.

מה עושה בתחום המקצועי חוץ מללמד ב-HIT:

יש לי משרד עצמאי לעיצוב פנים מהיום הראשון שסיימתי את לימודיי.

לא עבדתי במשרדי מעצבים או אדריכלים במהלך שנות עבודתי כמעצבת פנים.

"נזרקתי" למים הקרים כמעצבת פנים צעירה וכבר בתחילת דרכי המקצועית התמזל מזלי, והצלחתי להתנסות בפרויקטים גדולים ומעניינים בירושלים.

תכננתי בתחילת דרכי המקצועית את הסניפים הראשונים של "קפה הלל" בירושלים, ומשם התפתחתי לפרויקטים רבים נוספים, בעיקר בתחום החללים המסחריים. כל החללים הראשונים שתכננתי ועיצבתי, היו עם ערך שימור היסטורי. חללים מורכבים מאוד לתכנון ולביצוע. גם היום אני משתדלת לשמור על משרד קטן עם איכויות "בוטיק" בו אני מלווה צמודה של רוב התהליך ואת הלקוחות. חשוב לי היחס והמעורבות האישית במהלך הפרויקט. לא מאמינה בדרך אחרת עבורי. לפני 8 שנים הבנתי שהגיע הזמן להעביר את הידע שלי הלאה. היתה חסרה לי אינטראקציה במקצוע, עם אנשים שהם לא הלקוחות שלי. פניתי להוראת עיצוב פנים והתמקדות בעולם החומרים, במכללות לעיצוב פנים שונות. זאת למעשה היתה החתיכה החסרה בפאזל, שמשלימה לי את המקצוע. כיום מלמדת בעיקר במכון הטכנולוגי. זה מתחבר לתפיסת עולמי המקצועית של לימודי עיצוב פנים עם דגש על חומר, פיתוח חומר ויכולות מעשיות ליישם חומר ואובייקט עם תכנון החלל. מאמינה בלמידה התנסותית, פיזית, כזאת המטביעה את חווית הלימוד ויוצרת יוצרים מעניינים ומרגשים יותר. בין היתר, פיתחתי ובניתי קורסים פרטיים למעצבים ואדריכלים בתחום החומרים, מתוך הבנה שחסר ידע רב בקרב בעלי מקצועות העיצוב בארץ, בנושא החומרים. חוסר הידע מונע מיוצרים ליצור חללים ואובייקטים מעניינים ומרגשים יותר, ולא מאפשר להם ליצור חללים עם טביעת אצבע אישית ומיוחדת.

ספרי על עבודה אחת או פרויקט אחד שלך שאת/ה אוהב/ת במיוחד:

קשה לבחור פרויקט אחד אחרי 18 שנות נסיון במקצוע. בכל זאת, מעדיפה להתחבר לפרויקטים הראשונים שלי כמעצבת פנים צעירה וחסרת נסיון.

אחד הפרויקטים הראשונים שלי – בית ערבי מאוד ישן במלחה הישנה בירושלים. שיפוץ ושימור במשך קרוב לשנה של מבנה מעניין ומאוד מורכב עם ערכים היסטוריים. בחרתי בפרויקט זה מכיוון שחווית הלמידה מהשטח מלווה אותי כיוצרת עד היום. גם במבט לאחור אני מזהה  את חותמת האצבע שלי כיוצרת צעירה. היכולת לעבוד עם מגוון חומרים בתהליך השימור והשיפוץ, התחיל להגדיר את הזהות שלי כיוצרת. אומץ ותשוקה למקצוע הובילו אותי בפרויקט זה ליצור חלל שאני נהנית וגאה להתבונן בו גם היום.

www.sharonella.com – האתר שלי

http://sharonella.ravpage.co.il/ – הקורס הפרטי שלי למעצבים ואדריכלים

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>